web analytics

Zdjęcie do prawa jazdy

Najlepsze studia fotograficzne we Wrocławiu

Kiedy należy złożyć zdjęcie do prawa jazdy?

Zdjęcie do prawa jazdy należy przynieść do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w momencie tworzenia profilu kandydata na kierowcę. Rodzą się jednak takie pytania jak to jakie zdjęcie do prawa jazdy w 2021 roku trzeba złożyć, jakie wymagania musi spełniać takowa fotografia, ale o tym wszystkim poniżej.

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi 2021

Rozporządzenie Ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami wprowadziło nowe zdjęcia do prawa jazdy. Przywołany akt prawny jednoznacznie wskazuje, że zdjęcie do prawa jazdy jest praktycznie takie samo jak zdjęcie do dowodu osobistego, czy paszportu. Dla tych zatem którzy zastanawiali się czy zdjęcia do dowodu i prawa jazdy są takie same odpowiedź brzmi tak – są dokładnie takie same.

Zdjęcie do prawa jazdy wymiary ma 3,5 x 4,5 cm, a zatem jest prostokątem:-) Fotografia przedstawia osobę z naturalnym wyrazem twarzy, patrzącą na wprost i mającą zamknięte usta oraz otwarte oczy. Obowiązkowo tło na zdjęciu musi być jasne (niekoniecznie białe) i jednolite.

Wiele osób zastanawia się, czy zdjęcie do prawa jazdy musi być w okularach, jeżeli mamy stwierdzoną wadę wzroku. Nie jest to obowiązkowe – prawdę mówiąc lepiej nawet przed samym zdjęciem zdjąć okulary, gdyż mogą one oprawką zasłonić źrenice (które muszą być widoczne) lub szkła mogą spowodować refleks/odbicie, które sprawią że fotografia nie zostanie przyjęta w urzędzie.

Pamiętajcie, że zdjęcie które przyniesiemy do urzędu musi być kolorowe i ostre – odradzam zatem robienie sobie zdjęcia typu selfie w ostatniej chwili i wywoływanie go w Rossmannie;-)

Warto dobrze przygotować się do sesji i wybrać dobry i sprawdzony zakład fotograficzny lub udać się do zaprzyjaźnionego fotografa, gdyż zmiana zdjęcia do prawa jazdy jest niemożliwa – aby mieć inne zdjęcie trzeba wymienić cały dokument.

Zdjęcie na karcie pamięci

Dużym ułatwieniem dla przyszłych kierowców jest możliwość wprowadzona przez przywołane rozporządzenie polegająca na tym, że zdjęcie do prawa jazdy możemy dostarczyć w wersji cyfrowej na zewnęrznym nośniku danych np. płycie CD lub karcie pamięci. Znakomita część wrocławskich fotografów nie robi przy tym żadnego problemu i nagrywa zdjęcie od razu. Nawet jeżeli wydaje nam się, że wystarczy nam wersja papierowa bo do urzędu i tak musimy się udać, żeby wyrobić sobie PPK to taka cyfrowa wersja może nam się przydać do złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego – tutaj wystarczy jedynie wersja elektroniczna, zatem składając wniosek przez e-puap do urzędu udamy się tylko raz – żeby odebrać dokument.

Warto dodać także, że istnieją specjalne aplikacje umożliwiające wykonanie zdjęć do oficjalnych dokumentów.