web analytics

Zdjęcie do paszportu

Najlepsze studia fotograficzne we Wrocławiu

Zdjęcie do paszportu – aktualne wymagania urzędowe (2021)

Wymagania techniczne dotyczące zdjęć paszportowych:

zdjęcie do paszportu to prostokąt o wymiarach 35×45 mm
zdjęcie powinno być wykonane na jasnym, równomiernie oświetlonym tle (bez cieniów, przedmiotów w tle, czy innych osób)
zdjęcie do paszportu powinno zajmować ok 70-80% twarzy, która przedstawia naturalny, niezmieniony wyraz (np. szeroki uśmiech, skwaszona mina etc. są zakazane). Gdy ciężko fotografowi wykadrować odpowiednio naszą twarz to lepiej, żeby nasza głowa była na fotografii mniejsza, aniżeli większa – wtedy urzędnik może jeszcze raz wykadrować za małą głowę, w swoim programie graficznym. Z za dużą głową sobie nie poradzi:-)
twarz osoby fotografowanej powinna być skierowana prosto (zdjęcia z półprofilu to przeszłość – w 2021 roku wszystkie zdjęcia to tzw. zdjęcia biometryczne, wykonywane en face)
zdjęcie do paszportu musi być ostre i odwzorowywać naturalne kolory skóry
zdjęcie musi być aktualne – od momentu jego zrobienia jest ważne 6 miesięcy

Czego powinien dopilnować fotograf robiąc zdjęcie do paszportu?
Fotograf powinien zwrócić uwagę na to, czy zdjęcie ma neutralną kolorystykę tzn. czy nie przekłamuje kolorów. Zdjęcie na ekranie zawsze różni się od tego wydrukowanego – zweryfikujmy zatem to wydrukowane!
Fotograf powinien sprawdzić, czy linia oczu i brody znajduje się na odpowiedniej wysokości zdjęcia – bardzo przydatna w tym aspekcie jest foliowa maska udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji!
Fotograf powinien skontrolować, czy widoczne są brwi i oczy. W szczególności należy uważać na kosmyki włosów zasłaniające brwi oraz na okulary, które mogą je przysłonić. Podobnie pamiętajmy o tym, że oprawki mogą zasłaniać źrenice i wtedy zdjęcie z pewnością zostanie odrzucone przez urzędnika. Generalnie dużo lepiej zdjąć okulary do zdjęcia (nawet jeżeli mamy udokumentowaną wadę wzroku)! Fotografowie – warto w tym przypadku postawić na swoim – Klient Wam jeszcze podziękuję!

Zdjęcia paszportowe dla dzieci i maluchów (do lat 5).
Wymogi prawne dotyczące zdjęć dla osób poniżej 5 roku życia:
Ustawodawca w przypadku zdjęć do paszportu dla niemowląt i dzieci (do lat 5 – wiek liczy się od dnia urodzin) odstępuje od bardzo rygorystycznych wymagań, jakie dotyczącą zdjęć dla dorosłych. Po pierwsze dziecko może mieć na zdjęciu zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy. Każdy z tych elementów, gdyby zaistniał w przypadku zdjęcia paszportowego dla osoby dorosłej (powyżej 5-tego roku życia) skutkowałby odrzuceniem takiego zdjęcia, jako niepoprawnego i niezgodnego z normami. Zatem zdjęcie dzieciom zrobić jest dużo łatwiej, choć pierwsza myśl jest zgoła inna…:-) Zatem fotografowie – nie bójcie się przyjmować rodziców z małymi dziećmi – po pierwszych kilku sesjach okaże się, że to bułka z masłem;-)

Jedyne na co fotograf musi zwrócić uwagę to to, żeby twarz dziecka na zdjęciu była ustawiona prosto i niczym nie zasłonięta. Zdejmujemy zatem czapeczki, szaliczki i inne rzeczy!!!
Przydatne TIP-y:

Problematyczne kwestie dotyczące zdjęć paszportowych:

Czy fryzura może wystawać poza zdjęcie?
Tak – czasami jest to nieuniknione i Ustawodawca wyraził na to zgodę. Zatem włosy mogą wystawać z kadru (czy to wysoki kok, czy to po bokach). Warto jednak postarać się ułożyć włosy w taki sposób, aby osoba fotografowana wyszła na zdjęciu korzystnie.

Czy uszy na zdjęciu do paszportu muszą być widoczne?
Podobnie jak w przypadku włosów uszy nie muszą być widoczne na zdjęciu do paszportu – mogą być zasłonięte np. włosami – to nie stanowi żadnego problemu. Natomiast o ile uszy mogą być zasłonięte to włosy nie powinny zasłaniać owalu twarzy (linii twarzy)!

Czy można mieć biżuterię na zdjęciu do paszportu?
Tak – Klient ma prawo, żeby mieć na sobie biżuterię. Nie ograniczajmy go w tym zakresie – fotografia w przypadku tej paszportowej będzie mu towarzyszyć 10 lat i warto, żeby wyglądał na niej korzystnie i dobrze się czuł z tym, jak wyszedł. Należy jedynie pamiętać, że w przypadku kolczyków nie powinny one nachodzić na linie twarzy (zasłania policzków). Gorzej jeżeli chodzi o piercing, kolczyki na wargach, czy policzkach warto zdjąć – mogą one czasami być źródłem kłopotów, gdyż zdarza się, że utrudniają identyfikację danej osoby lub pobranie cech biometrycznych.
Czy można mieć okulary na zdjęciu paszportowym?
Można, ale nie trzeba – nawet gdy mamy bardzo istotną wadę wzroku. Zawsze swoim Klientom i znajomym fotografom radziłem zdjęcie okularów ponieważ pojawiają się problemy techniczne, jak odblask, czy refleks na szkłach. Dodatkowo obudowa okularów i oprawka mogą zasłaniać oczy, źrenice, czy brwi. Zdarza się, że fotograf ulegnie presji i wyda takie zdjęcie, a urzędnik je przyjmie. To wcale nie jest dobra wiadomość, czy obejście systemu, bo zdarzają się (!) przypadki, w których po okazaniu paszportu poza Unią Europejską turyści są cofani z granicy i nie mogą odwiedzić danego kraju. To naprawdę nie są żarty!

Gdzie we Wrocławiu zrobić dobre zdjęcie do paszportu?

To pytanie zadaje sobie pewnie większość z Was. Obiecuję, że przy recenzowaniu wrocławskich zakładów fotograficznych nie będę kierował się ani sympatią, ani znajomościami, ani też prośbami kolegów – napiszę jak jest tzn. tak, jak ja to oceniam. Gdy ktoś weźmie sobie uwagi do serca i się poprawi z chęcią aktualizuję opinię:-)

1. Foto w 10 minut

Ten zakład fotograficzny robi dość dobre zdjęcia do paszportu i innych dokumentów. Nie podoba mi się mocne oświetlenie i nie do końca odwzorowane kolory twarzy osoby fotografowanej, ale zdjęcie na pewno jest technicznie wykonane ok i spełnia wymogi, co oznacza, że nie zostanie ono odrzucone w urzędzie, a my nie stracimy czasu, ani pieniędzy.

Cena katalogowa zdjęcia jest dość wysoka, bo wynosi 25 złotych za komplet 4 zdjęć, zaś regularna cen zdjęcia do wizy amerykańskiej wynosi aż 40 złotych, co przyznam jest baaarrddzzzooooooooooo wysoką ceną! W dodatku trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego wycenienia usługi – zdjęcia do Wizy USA fotograf drukuje na odbitce 10×15 i z niej wycina dwa zdjęcia, przy zwykłym dowodzenie wycinania jest nawet więcej bo wyciąć trzeba zazwyczaj 4 zdjęcia. Jedynym chyba uzasadnienim dla takiej ceny jest to, że jak ktoś wybiera się do Ameryki to go stać, a zatem może zapłacić:-) Nie pochwalam.

Za usługi fotograficzne polegające na wykonaniu zdjęć do paszportu możemy trochę zaoszczędzić rezerwując wizytę wcześniej. Niemniej jest to też pewien trik ponieważ chcąc załatwić sprawę przy okazji w ciągu dnia ciężko umówić się na wizytę na jutro, myślimy więc, że umówimy się 30/60 minut przed wyjściem do punktu. Figa. Miejsca są sztucznie pozajmowane lub nie da się rezerwować na za 15/30 min. tylko na za 3 godziny. Sprawdzałem – ludzie nie przychodzili na godziny ‘które były zarezerwowane – ja natomiast jak chciałem skorzystać Pan jakby wiedział, że to system sztucznie rezerwuje godziny, nawet nie zapytał mnie czy rezerwowałem miejsce tylko od razu policzył 25 złotych. Słaba sztuczka i choć studio przydatne i sprawnie działające to zagranie bardzo niefajne.

2. HQ Fotolab Laboratorium Fotografii Cyfrowej

Ten Fotograf chwali się, że wykonanie zdjęcia do paszportu zajmie mu 15 minut. Pytam – czym się tu chwalić? Wykonanie takiej fotografii przez profesjonalistę wraz z uwzględnieniem retuszu i wycięcia oraz 3/4 różnych ujęć to maksymalnie 7-8 minut. Za to pierwszy minus.

Drugi minus to ceny zdjęć – bardzo wysokie, jak na zakład, który zajmuje się zdjęciami do dokumentów tylko ‘przy okazji’. Zdjęcia do dokumentów – paszportu i dowodu kosztują 30 złotych! Plusem jest cena za zdjęcie do wizy amerykańskiej – niższa o 10 złotych od tej w Foto w 10 minut.

Standardowo retusz w cenie.

Podsumowując: dość drogo, a w dodatku zdjęcia nie powalają jakością / umiejętnością wykonania!

3. Foto Krzyki
Last but not the least jak mawiają Anglicy:-) Zakład Foto Krzyki jest prowadzony przez dwie młode i profesjonalne Panie Fotograf. W przeciwieństwie do wielu innych zakładów fotograficznych te Panie pasjonują się fotografią i to “widać, słychać i czuć”. Obecnie wprawdzie wiele osób uważa, że nie ma potrzeby kończenia kursów fotograficznych, a tym bardziej szkół – ja uważam inaczej, podobnie jak młode fotografki.

Profesjonalizm widać po szerokiej ofercie – oprócz typowych zdjęć dokumentowych takich jak zdjęcia do dowodu osobistego, prawa jazdy możemy zrobić zdjęcie do paszportu, ale także portretowe. Duża szansa w dodatku, że będziemy z niego zadowoleni:-)

Cenowo wygląda to w miarę korzystnie – w przypadku wizy amerykańskiej jest to jeden z najtańszych punktów we Wrocławiu – bo komplet zdjęć wizowych kosztuje jedynie 29 złotych. Jeżeli chodzi o zdjęcia do najbardziej popularnych dokumentów, jak dowód, czy paszport to niestety dość drogo,bo aż 28 złotych za komplet, jednakże atmosfera kameralnego atelier jest w stanie dużo wynagrodzić – polecam.

Jeżeli znacie jakieś punkty fotograficzne we Wrocławiu i chcielibyście, żeby ocenił je okiem starego fotografa to dajcie znać – chętnie odwiedzę te lokale.