web analytics

Zdjęcie do dowodu

Najlepsze studia fotograficzne we Wrocławiu

Zdjęcie do dowodu – informacje ogólne.

Wymagania odnoszące się do zdjęć załączanych do wniosku o wydanie dowodu osobsitego można znaleźć na stronie obywatel.pl. Dla wygody fotografów i fotografowanych oto link.

To co istotne to fakt, że zdjęcia do dowodu osobistego są dokładnie takie same jak zdjęcia do paszportu, co oznacza, że nie warto wyrzucać tych 3 pozostałych zdjęć, które dostajemy w ramach kompletu kosztującego ok 25-30 złotych. Dobrym zwyczajem w szanownych zakładach fotograficznych jest informowanie Klientów o tym, że zdjęcia wykonane do dowodu osobistego można użyć jako zdjęcia zarówno do paszportu jak i prawa jazdy. Taka sytuacja ma miejsce od 1 marca 2015 roku, czyli momentu wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zdjęcie do nowego dowodu osobistego – wymagania 2021

Wymiary zdjęcia do dowodu to 3,5 cm x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być kolorowe i przedstawiać twarz osoby fotografowanej z naturalnym wyrazem. Facjata na zdjęciu powinna zajmować 70-80% całego zdjęcia.

Z ciekawych kwestii warto podkreślić, że brwi muszą być widoczne w przeciwieństwie do czoła i uszu. Warto zatem uważać na oprawki od okularów (najlepiej je zdjąć) i grzywkę, która często opada na brew. Co gorsza w części urzędów takie zdjęcia są przepuszczane i problem pojawia się dopiero na etapie wydania dowodu.