web analytics

Zdjęcie do cv

Najlepsze studia fotograficzne we Wrocławiu

Zdjęcie do cv – czy warto je dołączać i dlaczego?

Zdjęcie do cv ma ogromną wartość, a nierzadko przesądza o tym czy otrzymamy pracę. Dzieje się tak, gdyż niewątpliwie zdjęcie jak każdy obrazek umieszczony na stronie zapisanej tekstem zwraca uwagę osoby przeglądajacej dokument w pierwszej kolejności.

Wielu pracodawców odrzuca cv bez zdjecia – nie tracąc czasu na wczytywanie się, częśc uważa, że już po twarzy i mimice jest w stanie określić, czy chce z daną osobą pracować i przyjąć ją do pracy.

Poza tym zdjęcie zdradza o wiele więcej niż wygląd. Profesjonalny HR-owiec po załączonym zdjęciu na cv może ocenić, czy znane nam są zasady kultury, dress code branży, czy korzystamy z usług profesjoanlistów np. fotografów, czy przyłożyliśmy się do opracowania dokumentu, który zanim wypowiemy choć jedno zdanie, może zadecydować o tym, że zostaniemy zaproszeni na spotkanie.

Zatem na pytanie czy do cv musi być zdjęcie lub czy trzeba zdjęcie do cv dołączać odpowiedź wydaje się być jednoznacznie pozytywna, tzn. takiego obowiazku nie ma, ale z pewnością warto, bo dobrze wykonane zdjęcie bardzo nam pomoże, a jego brak (podobnie jak niepoprawne zdjęcie) może nam bardzo zaszkodzić lub nawet zablokować nasz proces rekturacji na etapie składania cv.

Zdjęcie do CV wymogi:

Jako takie zdjęcie do cv nie ma formalnych wymogów jak jest to w przypadku zdjęć do urzędowych dokumentów takich jak dowód osobisty, czy paszport. Z tego powodu zazwyczaj zdjęcia do cv nie wykonuje się w punktach fotograficznych przy urzędach, lecz w profesjonalnych studiach fotograficznych u fotografów sesyjnych.

Tak, jak napisałem wcześniej zdjęcie do cv nie jest sforamlizowane, zatem nie ma jasnych wytycznych np w zakresie tego, czy zdjęcie do cv powinno może być czarno białe, czy lepiej żeby było kolorowe. Tutaj mogę jedynie doradzić, że dużo zależy tu od branży i tego, co chcemy zdjęciem wykazać. W zawodach elitarnych lub poważnych czasami zdjęcie czarno białe będzie idealnie podkreślać naszą przynależność do danej branży lub możliwość łatwej adatpacji. Często czarne-białe zdjęcia na cv znajdują się w przypadku pilotów, modelek, czy fotografów.