web analytics

Jak sprawdzić czy dokument jest gotowy?

Najlepsze studia fotograficzne we Wrocławiu

Od 2016 roku polscy obywatele mogą składać online wnioski o wydanie dowodu osobistego, natomiast mało kto wie, że istnieje również możliwość sprawdzenia, czy dokument jest gotowy do odbioru. Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ dowód osobisty i paszport są często gotowe do odbioru znacznie szybciej niż wskazywałby na to ustawowy termin 30 dni.

Czy Twój paszport jest gotowy do odbioru?

Jeżeli zatem chciałbym sprawdzić czy mój paszport jest gotowy do odbioru wystarczy, że wejdę na rządową stronę obywatel.pl – tam wystarczy, że wpiszę numer sprawy, który dostałem na pokwitowaniu w urzędzie paszportowym i już od razu widzę na jakim etapie jest proces wydawania paszportu oraz czy paszport jest gotowy do odbioru.

Czy mój dowód jest gotowy do odbioru?

W tym celu podobnie jak w przypadku paszportu wystarczy wejść na stronę obywatel.pl oraz podać numer sprawy otrzymany od urzędnika, a następnie kliknąć w przycisk “sprawdź czy dowód jest gotowy”, wtedy wyświetlona zostanie informacja, czy dowód osobisty jest do odbioru.

To co istotne – usługa jest bezpłatna i nic za nią nie płacimy, a sprawdzenie tego czy dokument możemy już w urzędzie odebrać zajmie nam niespełna 30 sekund, zatem warto to zrobić, bo możemy dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu na drogę do urzędu oraz czekanie w kolejce.